האם כל הורה שאינו נשוי הנו חד הורי?

721

בעשורים האחרונים אנו עדים לתופעה המתרחבת של גיוון במבנה התא המשפחתי . גם המבנה הכביכול "מסורתי" של גבר ואישה המקימים יחדיו משפחה מקבל גיוון דרך הגידול בכמות הזוגות הבוחרים להקים את משפחתם מבלי להינשא "כדת וכדין", ולא רק שאינם מקיימים את טקס הנישואין האורתודוקסי אלא שאינם נרשמים במשרד הפנים כנשואים ולכן אינם מופיעים ברשומות הממשלתיות ככאלה.

בפס"ד שניתן לאחרונה בבית המשפט המחוזי בנצרת דחה ביהמ"ש את ערעורו של עובד שכיר החי עם בת זוגו מספר רב של שנים ומגדל עימה שני ילדים משותפים מבלי שנישאו .

העובד הגיש ערעור בשל סירובו של פקיד שומה למתן נקודות זיכוי בגין היותו הורה במשפחה חד הורית.

בית המשפט דחה את הערעור וקבע, כי פקודת מס הכנסה אינה עוסקת בזוגיות אלא בהורות וכי מטרתה להעניק נקודות זיכוי להורה במשפחה חד הורית המגדל את ילדיו לבד לשם שילובו בשוק העבודה ולא למי שאינו נשוי. כמו כן , נקבע שמשפחתו של העובד אינה משפחה חד הורית מאחר ויש בה שני הורים המתגוררים ומגדלים את ילדיהם יחדיו תחת ניהול משק בית משותף, לקטגוריה זו נכנסים גם ידועים בציבור.

כוונת המחוקק לא הייתה להיטיב עם משפחה שבה שני ההורים מגדלים יחדיו את ילדיהם, שכן משפחה שכזו אינה סובלת מן הקשיים שבהם עומד מי שמגדל את ילדיו לבדו .

 

מעסיק יקר,

אנו ממליצים כי כאשר קיים ספק לגבי הגדרת חד הוריות וזכאות לנקודות זיכוי לפי סעיף 40 א' לפקודה לפנות לפקיד השומה ולקבל בכתב את  אישורו.