מלחמה או שותפות

The marker

סטפן גוברמן 1,703
מלחמה או שותפות

באחרונה השתתפתי בישיבה של חברה שבה אני מכהן כדירקטור, ולפתע הבחנתי בדמיון הרב בינה לבין ישיבה על הספסל במועצת השבט של התוכנית. אמנם הישיבה היתה חשובה ונדונו בה נושאים כבדי משקל, אך עדיין לא יכולתי שלא לחוש צער על האווירה העוינת והטעונה בה, הכוחנות והבריתות הסמויות.
לאחר הישיבה עלתה בי השאלה האם התנהלות בישיבה היא כורח המציאות השגרתית בעולם העסקים? לצערי, כנראה שכן.
בניסיון להבין את הגורמים לתופעה, חשבתי על אותם אנשי עסקים שמאמינים שבעצם היותם אנשי עסקים, הם חייבים להגדיר את עצמם כשחקנים במשחק שבו יש מנצח ויש מפסיד.
הם מאמינים שכמו בתוכנית "הישרדות" – כדי להיות זה שמנצח חייבים להדיח אחרים, ליצור תחבולות, ולא לספר את כל האמת.
אבל אולי הבעיה אצלי? אני מאמין שזה יכול וצריך להיות אחרת, שהמטרה היא שותפות ולא מלחמה ושאפשר להשיג את המטרות גם אם אתה נוהג בהגינות ובשקיפות מלאה ותוך אמירת דברי אמת. הרי זו הסיבה שהומצא המושג WIN WIN . ניתן לחלק את העוגה בין כל הצדדים בדרך שכולם ייהנו ממנה, וניתן להרוויח בלי לפגוע באף אחד.
אני מודע לכך שהרוב המכריע מאמין ונוהג אחרת ושיש לעשות עמו עסקים. אני בהחלט לא נאיבי אבל אני תמיד משתדל למצוא אנשים שכמוני מאמינים בתרבות עסקית נאותה, באי לוחמה ובחתירה ל – WIN WIN.
ולמרות זאת, כל עוד אני רוצה להמשיך ולהישאר במשחק ולא להיות זה שמודח בהפתעה במועצת השבט, אני חייב לשמור על עירנות, להבין את מערך הכוחות, את הבריתות ואפילו להביא בחשבון בגידות.
רצוי שלא אני אהיה יוזם המלחמה – אבל לא אזניח את השמירה על קווי ההגנה שלי זהו כנראה הטבע האנושי, ולכן זהו גם טבעו של עולם העסקים. בלי ההבנה הזאת קשה מאוד לשרוד בו.